W sobotę - 12 października br. - odbyła się wyjątkowa Uroczystość. W Archikatedrze Oliwskiej 45 lektorów zostało ustanowionych Ceremoniarzami Archidiecezji Gdańskiej przez J.E. ks. bpa Wiesława Szlachetkę. To ważne święto nie tylko dla całej Archidiecezji, ale przede wszystkim dla wspólnot parafialnych, z których pochodzą. To właśnie tam dorastali, uczyli się liturgii, przechodzili wszystkie etapy formacji - by w końcu przyjąc najwyższy stopień Ceremoniarza. Msza święta zgromadziła nie tylko grono ministrantów i lektorów. Również licznie obecni Rodzice i bliscy stworzyli niezwykłą atmosferę skupienia i modlitwy.
Po uroczystej Mszy świętej wszyscy uczestnicy liturgii zgromadzili się w Refektarzu pocysterskim na wręczeniu dyplomów potwierdzających kwalifikacjie nowych "mistrzów celebracji". Przypomnijmy - że ustanowienie ceremoniarzy poprzedzone jest kilkunastodniowym kursem zakończonym egzaminem teoretycznym i praktycznym. Można go zdać na jeden z 3 stopni, który zaświadcza o posiadanej wiedzy i umiejętnościach. W tym roku mianowaliśmy 22 Ceremoniarzy I stopnia, 13 Ceremoniarzy II stopnia i 10 Ceremoniarzy III stopnia.
Wręczenie krzyży ceremoniarskich i dyplomów tylko zewnętrznie potwierdza sprawowaną funkcję. Ważne jest jednak również to, jak duchowo każdy z kandydatów duchowo przygotowywał się do wspomnianej ceremonii. Konferencje, osobista modlitwa, sakrament pokuty i pojednania - a w dniu mianowania ADORACJA w ciszy i rozważanie Słowa Bożego. To wszystko miało i będzie mieć wpływ na styl ich służby.
Ostatnim punktem spotkania był wspólnie obejrzany film z odbytego kursu w Ochotnicy Dolnej, przedstawiający zdjęcia i filmiki z codziennych zmagań - jeszcze wtedy kandydatów na ceremoniarzy.
Gratulujemy wszystkim mianowanym Ceremoniarzom, ich Proboszczom i Księżom Opiekunom oraz Rodzicom, którzy dumnie i z radością uczestniczyli w uroczystościach. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę wspólnoty Gdańskiego Seminarium Duchownego - za pomoc w przygotowaniu uroczystośći, gościnność i wspracie.
Przpomijmy, że CEREMONIARZ to najwyższy stopień w formacji liturgicznej, który uzyskuje się po skończeniu diecezjalnego kursu dla ceremoniarzy. Ceremoniarz odpowiedzialny jest za całościowe przygotowanie liturgii, przeprowadzenie prób, czuwa nad właściwym przebiegiem i porządkiem obrzędów, dba o wyznaczenie funkcji. Ceremoniarz poznaje najważniejsze zasady liturgiczne, zgłębia ducha całej liturgii poprzez lekturę książek i artykułów, kursy, rekolekcje, a nade wszystko poprzez częste i gorliwe uczestniczenie w liturgii. Zaleca się, by w większych kościołach (np. bazyliki, sanktuaria) ustanowić jednego lub kilku ceremoniarzy.
Zapraszamy również do przeczytania relacja w mediach: Gość Gdański