Drogi Przyjacielu!
Szczęście człowieka zależy w dużej mierze od tego, na ile realizuje on swoje życiowe powołanie. Samo rozpoznanie tego powołania nie jest łatwe. Prawdziwe szukanie rozpoczyna się, gdy przychodzi wiek dojrzały. Słucha się wówczas różnych głosów i różnych opinii oraz wpatruje się w obrazy rozmaitych form i sposobów życia.
W pierwszym rozdziale Ewangelii według św. Jana jest tekst, opisujący takie życiowe poszukiwania, które zostają uwieńczone sukcesem (J 1,35-51). Zaczęło się od Jana Chrzciciela. To, co mówił i czynił, fascynowało niektórych ludzi do tego stopnia, że zaczęli za nim chodzić. Ewangelia podaje, że niektórzy stali się jego uczniami. Jan nie skupiał ich jednak na sobie, na własnej osobie. Nie chciał, aby ci uczniowie z nim samym wiązali nadzieje na szczęście. Był świadomy swojej roli jako poprzednika Mesjasza. Gdy Go więc sam rozpoznał w Jezusie z Nazaretu, wskazał Go swoim uczniom. Dwaj z nich, z których tylko jeden został wymieniony z imienia, mianowicie Andrzej, poszli za Jezusem. Wtedy sam Jezus zwrócił się do nich słowami: „Czego szukacie?”, czyli „Co chcecie?”. Na to fundamentalne pytanie Jezusa oni odpowiedzieli ich pytaniem: „Gdzie mieszkasz?”. Nie chodziło im jednak o samo miejsce zamieszkania Jezusa, ale przede wszystkim o Jego pochodzenie. Oni chcieli się dowiedzieć, czy Jezus może rzeczywiście dać im szczęście. Czy warto się do Niego przyłączyć? Pytanie „Czego szukacie?” to pierwsze słowa Jezusa podane przez Ewangelię Janową. Wśród dzisiejszych adresatów tych słów, jest przede ten, kto niejedno już słyszał o Jezusie i zastanawia się, czy przypadkiem w pójściu za Nim nie powinien szukać swego szczęścia.
Odpowiedź Jezusa na pytanie uczniów Jana była jasna: „Chodźcie, a zobaczycie”. Oni poszli i pozostali z Jezusem - jak przyjaciele. Rozpoznali w Nim swojego Nauczyciela, Pana i Syna Bożego. Znaleźli swoje szczęście.
Drogi Przyjacielu, jeżeli czujesz, że szczególna wspólnota z Jezusem, polegająca na naśladowaniu uczniów, o których mówią Ewangelie, jest twoją drogą do szczęścia, nie wahaj się i nie zwlekaj, ale „przyjdź i zobacz”. Gdańskie Seminarium Duchowne czeka na takich jak Ty.
Zasady przyjmowania do Gdańskiego Seminarium Duchownego w roku akademickim 2016/2017
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do Gdańskiego Seminarium Duchownego (GSD) powinien:
1. Odbyć rozmowę kwalifikacyjną z Rektorem GSD (lub wskazanym przez niego zastępcą); konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie terminu spotkania (tel.: 58 552 00 50 lub 58 552 22 34).
2. Przedłożyć w rektoracie GSD następujące dokumenty:
- własnoręcznie napisane podanie (skierowane do Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego);
- własnoręcznie napisany życiorys;
- świadectwo chrztu i bierzmowania;
- świadectwo ukończenia szkoły średniej;
- świadectwo maturalne (można dostarczyć po rozmowie kwalifikacyjnej);
- opinię Księdza Proboszcza;
- opinię Katechety ze szkoły średniej;
- kartę zdrowia oraz zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że można podjąć studia (druk do pobrania na www.gsd.gda.pl)
- 3 fotografie;
- ksero dowodu osobistego;
- wypełniony formularz danych personalnych kandydata do GSD (punkt 29 pozostawiamy niewypełniony) (druk do pobrania na www.gsd.gda.pl).
Termin przyjmowania zgłoszeń: od 30 maja do 15 lipca 2016 r. oraz dodatkowo od 23 sierpnia do 2 września 2016 r.
3. Dokonać rejestracji internetowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w tym dokonać opłaty rekrutacyjnej zgodnie z zasadami podanymi na stronie www.irk.uksw.edu.pl.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt drogą mailową lub telefoniczną: e-mail: sekretariat@gsd.gda.pl, rektor@diecezjagdansk.pl tel.: 58 552 00 50.